Dlaczego biznes coraz bardziej polega na rozwiązaniach low-code?

Łukasz Pasternak
15 grudnia 2023 | Artykuł, Low-Code
Dlaczego biznes coraz bardziej polega na rozwiązaniach low-code?

Efektywne zarządzanie technologią stało się kluczowe dla współczesnego środowiska biznesowego. Dynamiczne wdrażanie systemów IT stało się nieodłącznym, a dla wielu kluczowym, elementem prowadzenia i rozwoju biznesu. Z drugiej strony, sprostanie tej potrzebie generuje wiele wyzwań. Brak programistów, wysokie koszty ich zatrudnienia oraz długi czas realizacji projektów, to tylko niektóre z czynników hamujących wspomniane skuteczne zarządzanie obszarem technologicznym w wielu firmach. Starając się im sprostać, organizacje coraz częściej wdrażają w swoich działaniach rozwiązania oparte na technologii low-code. Umożliwiają one efektywne tworzenie aplikacji biznesowych przy jednocześnie minimalnym wykorzystaniu tradycyjnego sposobu programowania. Wykorzystujące je, mogą skutecznie realizować założone cele biznesowe i efektywnie usprawniać swoje procesy. Oczywiście, to tylko niektóre z zalet rozwiązań low-code, którym szerzej przyjrzymy się w niniejszym artykule.

W perspektywie ostatnich kilku lat możemy zaobserwować trend, w ramach którego firmy przejawiają coraz większą potrzebę ułatwień w tworzeniu aplikacji, zarówno webowych, jak i mobilnych. Wynika to z presji czasu objawiającej się koniecznością szybkiego wdrażania rozwiązań automatyzujących procesy operacyjne i biznesowe w organizacjach. Wiele czynności ma charakter czasochłonny i powtarzalny, a współczesne narzędzia technologiczne są w stanie usprawniać ten proces, poprzez wspomnianą autoamtyzację. Właśnie z tego wynika rosnąca w ostatnich latach popularność rozwiązań low-code, których rynek w 2022 roku wyceniano już na blisko siedem miliardów dolarów, z jednoczesną prognozą poziomu skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR) sięgającego 23% w perspektywie najbliższych kilku lat.

Czym właściwie jest low-code?

Sam termin low-code został po raz pierwszy użyty w 2014 roku przez firmę Forrester, która określiła w ten sposób platformy umożliwiające szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji biznesowych przy minimalnym nakładzie pracy związanej z tradycyjnym pisaniem kodu. Rozwiązania technologiczne z tego obszaru charakteryzują się wizualnym podejściem do tworzenia aplikacji, wykorzystując mechanizmy drag-and-drop lub point-and-click w interfejsie graficznym. Umożliwiają łatwe i intuicyjne tworzenie aplikacji, nawet dla osób bez zaawansowanej wiedzy programistycznej. Z drugiej strony, doświadczeni deweloperzy, wykorzystując platformy low-code, mogą tworzyć zaawansowane aplikacje w kilkukrotnie krótszym czasie. Warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym korzyściom, jakie oferuje ta technologia.

Ograniczenie czasu i kosztów

Głównym powodem, dla którego organizacje decydują się na wdrożenie w swoich działaniach technologii low-code, jest mocno odczuwalna redukcja czasu i kosztów związanych z realizacją projektów. Tradycyjna forma programowania, oparta na pisaniu kodu i jego ręcznym testowaniu, wymaga wielu godzin pracy zanim aplikacja będzie gotowa do wdrożenia. Platformy low-code oferują gotowe komponenty, dzięki czemu unikamy marnowania czasu na realizację powtarzalnych zadań związanych z tworzeniem każdego elementu poprzez ręczne pisanie kodu. Co więcej, wykorzystując tę technologię, możemy na bieżąco i w czasie rzeczywistym weryfikować efekt oraz wprowadzać niezbędne porpawki.

Brak doświadczonych programistów na rynku nie musi być problemem

Branża IT w ostatnim czasie boryka się z trudnością znalezienia oraz zatrudnienia doświadczonych programistów. Problem ten występował od zawsze, lecz w ostatnich latach stał się prawdziwym wyzwaniem dla dynamicznie rozwijających się firm, które stale zwiększają swoje personalne zapotrzebowanie. Ogromną zaletą low-code jest niski próg wejścia, dzięki czemu nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technologicznej są w stanie tworzyć aplikacje mobilne oraz webowe. Im większy poziom doświadczenia dewelopera, tym po prostu szybciej będzie mógł poruszać się w tym środowisku technologicznym, jednak nawet mając tylko podstawową wiedzę, będzie w stanie tworzyć skuteczne i sprawnie działające rozwiązania.

Demokratyzacja technologii

Dotychczas rozwiązania technologiczne tworzyli tylko deweloperzy, co wynikało z konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej. Low-code umożliwia demokratyzację technologii, dzięki czemu dostęp do tworzenia aplikacji ma szersze grono osób. Specjaliści z różnych dziedzin mogą samodzielnie budować potrzebne rozwiązanie, co przyczynia się zdecydowanie do zwiększenia efektywności organizacji.

Wspomniane korzyści technologii low-code przyczyniają się do stale zwiększającej się popularności tego rodzaju rozwiązań. Ograniczenie kosztów, eliminacja problemu z pozyskaniem i zatrudnieniem programistów, a także demokratyzacja technologii – to wszystko wpływa na coraz częstsze decyzje organizacji o wykorzystaniu platform low-code. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że istnieją również wyzwania związane z odpowiednim i skutecznym wdrażaniem tego typu narzędzi, chociażby w postaci ograniczenia funkcjonalności czy zależności od dostawców technologii. Dlatego skuteczne wykorzystanie low-code wymaga przestrzegania odpowiednich zasad i właściwego podejścia skupionego na analizie potrzeb organizacji, wyborze odpowiedniej platformy, przeszkoleniu zespołu oraz wsparciu i testowaniu rozwiązań zgodnie z rozwojem i potrzebami firmy. Wszystko to przyczynia się do skutecznego wdrożenia rozwiązań low-code oraz usprawnieniu procesów biznesowych i w konsekwencji do zagwarantowania sukcesu.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz