Jak dbać o relacje i rozwijać zespół w modelu pracy zdalnej?

Poznaj kulturę pracy w Contman!

Trwająca przez ponad dwa lata pandemia wywarła głęboki wpływ na nasze życie i organizację dnia codziennego, w tym samej pracy. Mimo że 5 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła oficjalnie jej koniec, to jednak na stałe zmieniła nasze podejście do niektórych obszarów. Jednym z nich jest sposób wykonywania naszej pracy. Jeszcze kilka lat temu model pracy zdalnej był wyjątkiem na rynku i ogromnym benefitem.

Aktualnie praca zdalna lub w modelu hybrydowym jest standardem oferowanym przez większość firm. Z jednej strony daje to pracownikom ogromny komfort, z drugiej jednak buduje wyzwania związane z integracją zespołu i budowaniem relacji. Nie jest tajemnicą, że za sukcesem każdej firmy stoi zmotywowany i zaangażowany zespół, dlatego w naszej nowej serii artykułów ,,Kultura pracy w Contman” przybliżymy Wam, jak w naszej firmie dbamy o relacje, budujemy zaangażowanie pracowników i rozwijamy ducha zespołu.

Biuro nie jest tylko przestrzenią, w której wykonujemy swoją pracę. Z perspektywy firmy musimy spojrzeć zdecydowanie szerzej na to pojęcie. Biuro zapewnia nam przede wszystkim komfortowe miejsce do realizacji powierzonych nam zadań, lecz równie ważnym aspektem jest społeczność firmowa, jaka się w nim tworzy. Z jednej strony, pracując z domu, wydaje nam się, że jesteśmy bardziej skupieni i efektywni, gdyż nie tracimy czasu na small talki z koleżanką lub kolegą przy biurku obok czy filozoficznych dysputach, jakie zawsze mają miejsce przy firmowym ekspresie do kawy. Co więcej, nie tracimy też czasu na międzyzespołowe rozgrywki w piłkarzyki, darty czy wspólne wyjścia na lunch.

Musimy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, a co za tym idzie, tracimy te pozornie nieistotne i niepotrzebne rzeczy wymienione wyżej, lecz nie zapominajmy, że to właśnie one mają wpływ na integrację i zgranie zespołu, jego motywację i wzajemne zaufanie będące podstawą współpracy. Dodatkowo wspólne przebywanie w biurze sprzyja merytorycznym dyskusjom i wspiera kreatywność. Międzyludzkie relacje w zespole przede wszystkim łączą ludzi, pozwalając stać się im pełnoprawnym zespołem mającym wspólne cele, motywację i działającym w symbiozie, co przekłada się po prostu  na wyniki biznesowe firmy.

Do zespołów HR, osób zarządzających firmą i team liderów należy odpowiedzialność stworzenia środowiska sprzyjającego pracy zdalnej i zachowaniu oraz stałym wzmacnianiu relacji między pracownikami. Zagospodarowanie tego, potocznie nazywanego, obszaru miękkiego jest niezwykle trudnym zadaniem. W Contman jesteśmy świadomi wagi tych działań oraz faktu, że zgrany i zintegrowany zespół będzie bardziej zmotywowany i zaangażowany nie tylko w realizację swoich działań, ale też w życie firmy. Naszym priorytetem jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni oraz narzędzi, które będą wspierały realizację tych celów.

Zaczęliśmy od zwykłej propozycji. Pracując w modelu zdalnym, zaoferowaliśmy pracownikom wspólną pracę przez jeden dzień w biurze, w dowolnie wybranym terminie, gdzie zawsze staramy się być w jak największym składzie. Drobne działanie i propozycja, która przyniosła zdecydowanie większe efekty, niż się spodziewaliśmy i przerodziła się w tradycję potocznie u nas nazywaną ,,Piątki w biurze”. Schemat jest bardzo prosty – zespoły developerów oraz PMO wybierają wspólnie jeden piątek w miesiącu, kiedy wszyscy spotykamy się i pracujemy w biurze. Pomimo bycia spółką technologiczną, w trakcie tego jednego dnia, unikamy wszelkiego rodzaju spotkań zespołu na Zoom, Teams czy Meet, a spotkania, w tym ceremonie scrumowe, odbywają się offline, w naszym biurze.

Czy takie dni są potrzebne i wnoszą wartość do zespołu? Zapytaliśmy o to naszych pracowników. Wszyscy zgodnie przyznali, że tak, wskazując zdecydowaną poprawę relacji między sobą i jeszcze lepszą atmosferę, która wynika po prostu z przebywania ze sobą zarówno w przestrzeni biurowej, jak i podczas wspólnych piątkowych lunchy, które przybrały formę testowania różnych kuchni świata i stanowią świetny element integracyjny.

Oczywiście Contman to nie tylko zespoły developerów i PMO. One współpracują ze sobą najczęściej przy realizacji strategicznych projektów, jednak ich praca nie byłaby możliwa, gdyby nie pozostałe zespoły naszych specjalistów i ekspertów. Dbamy nie tylko o integrację tych dwóch zespołów, ale zależy nam na atmosferze i dobrym team spirit całej firmy, dlatego raz w miesiącu wprowadziliśmy popołudniowo-wieczorne spotkania integracyjne dla całej firmy. Jest to świetna okazja do poznania się zespołów i osób, które na co dzień ze sobą nie współpracują. Rzecz jasna, ten rodzaj spotkań nie musi przybierać klasycznej formy kolacji.

Warto wprowadzić element grywalizacji i pobudzić pracowników do integracji, dlatego staramy się proponować różne formy aktywności naszym pracownikom. W ostatnim czasie mieliśmy okazję do wspólnych spotkań w trakcie warsztatów kulinarnych czy kręgli, co okazało się świetnym sposobem na wspieranie ducha zespołu i współpracy. Przy okazji też dowiedzieliśmy się, że mamy w zespole kilku ekspertów nie tylko od systemów IT, ale też kuchni włoskiej, dlatego jeśli będziecie w któryś piątek w okolicy naszego biura, koniecznie zajrzyjcie do nas i spróbujcie włoskich ciastek cantucci.

Integracja zespołów nigdy nie powinna być czymś odgórnie narzuconym. Musi być oparta na otwartości i empatii. Kluczowym elementem jest umiejętne zadawanie pytań i aktywne słuchanie pracowników. Dzięki temu możemy ich lepiej poznać, zrozumieć ich potrzeby i skutecznie na nie odpowiedzieć. Jako liderzy firmy, uważamy, że naszym zadaniem jest budowanie środowiska opartego na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Chcemy, aby nasz zespół był zjednoczony, a jego duch oparty na wspólnej motywacji, zaangażowaniu i realizacji wspólnych celów. Tylko w ten sposób osiągniemy sukces i zbudujemy silny, zgrany zespół.

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz.

Zostaw komentarz